Činnosti ve školní družině - březen

Březen se nesl ve znamení příprav na největší svátky začínajícího jara – na Velikonoce.

Ti starší vyrobili pro místní pečovatelský dům jarní dekorace a určitě tak přinesli jeho obyvatelům radost. Všechny děti se pak pustily do tvoření různých výrobků pro nastávající Velikonoční jarmark. Vznikly tak malované hrníčky, přívěsky na klíče, podtácky dekorované technikou decoupage i pečená linecká vajíčka. Všechny svoje výrobky děti poskytly k prodeji na jarmarku a už teď se těší, že z vydělaných penízků si na Den dětí něco hezkého užijí.

Tématu jara a Velikonoc jsme se věnovali ve všech družinových třídách. Formou rozhovorů, pracovních listů a luštěnek, stejně tak s pomocí počítačových programů a interaktivní tabule jsme s dětmi probraly jaro jako roční období, změny v přírodě, tradice a zvyky a také ochranu přírody. Nakonec jsme se všichni dostali až k samotným velikonočním svátkům. Větší děti si dokonce vyrobily sešitek „Svatý týden“, ve kterém byly různé úkoly, nápady i vysvětlení jednotlivých dnů tohoto týdne. Seznámily se s barvou každého dne a měly možnost přijít do školy v barvě příslušného dne.

Na naši družinovou nástěnku v jídelně jsme namalovali a nakreslili kytice jarních květů, velikonoční vajíčka i ptáčky v hnízdečkách s vajíčky. Domů si děti mohly odnést výrobky, na kterých pracovaly – papírové krabičky ve tvaru vajíčka, velikonoční přáníčka a drobné dekorace – věneček či slepičku.

Nezapomněli jsme ani na to, že březen je měsíc čtenářů a že si připomínáme i světový den poezie. Tak jsme v kroužku společně četli, seznamovali se s novými slovy, někteří nám s radostí přednesli zpaměti naučené básničky. Povídali jsme si o tom, proč lidé čtou a co jim to může přinést. Také jsme si vyrobili nové záložky do knížek.

Poslední den před Velikonocemi jsme dětem připravily Velikonoční stezku s úkoly a otázkami. Pro nepříznivé velmi větrné počasí se tentokrát uskutečnila ve škole, ale to dětem vůbec nevadilo, hlavně když je na konci hry čekala sladká odměna.

vychovatelky školní družiny